Franczyza lekiem na wypalenie zawodowe?

wypaleniejpg

 

Czy to możliwe, że franczyza może być skuteczną odpowiedzią na wypalenie zawodowe? Tak, badania udowadniają, że aż 40 proc. pracowników korporacji między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia często odczuwa wypalenie zawodowe. Własny biznes w systemie franczyzowym może to zmienić!

Czujesz się zmęczony, osowiały a myśl o porannym wstaniu do pracy przyprawia cię o zły humor? Jesteś wyczerpany i rozdrażniony jeszcze zanim zaczniesz pracować? Masz ciągłe poczucie bezczynności lub nieustannej harówki a czas pracy wypełniają ci kłótnie i nużące oczekiwanie na koniec dnia?

Jeśli zauważyłeś u siebie te lub podobne objawy istnieje duże prawdopodobieństwo, iż cierpisz na wypalenie zawodowe. Bez względu jednak na to, czy walczysz z nim od dawna, czy dopiero zaczynasz je odczuwać, nie bagatelizuj sytuacji, tylko weź sprawy w swoje ręce.

Nie jesteś sam! Czyli przyczyny i skutki wypalenia zawodowego:

Badania prowadzone na całym świecie pokazują, że coraz więcej ludzi dotyka problem wypalenia. Już prawie połowa pracowników korporacji odczuwa zmęczenie obecną pracą. Do najważniejszych przyczyn wypalenia należy zaliczyć:

• brak jasnych celów dla pracownika (niejasno określane cele i niemożność weryfikacji      własnej pracy, kiedy robię coś dobrze, a kiedy źle)
• duża liczba ograniczeń hamująca kreatywność pracownika
• nudne, powtarzalne zadania
• niejasna komunikacja w firmie (brak rozeznania kto, za co odpowiada)
• brak nagród i pochwał za wykonywane zadania.

Czym może skutkować wypalenie, jeśli nie zareagujemy na nie w porę? Skutków może być wiele, najgroźniejsze z nich to:

• wyczerpanie emocjonalne
• obniżenie własnej wartości
• apatia
• brak poczucia spełnienia zawodowego
• cynizm.

Własny biznes lekiem na wypalenie

Oczywiście! Własny biznes może być doskonałym ,,lekiem” na wypalenie zawodowe. Kreatywność działań i pasja tworzenia to te czynniki, które pozytywnie wpłyną na twoje samopoczucie. Dadzą ci one poczucie celu, do którego możesz dążyć, a dodatkowo przyniosą ci wymierne korzyści finansowe. Zerwanie z korporacyjną rutyną może ci zatem wyjść tylko na dobre.

Nie pozwól, żeby zniechęciły cię wyżej wymienione przeszkody. Zamiast od ósmej do szesnastej przesiadywać za biurkiem, poświęć czas na tworzenie czegoś, co da ci znacznie więcej satysfakcji.

Czemu franczyza?

Tym, co powstrzymuje nas przed zrobieniem decydującego kroku na drodze ku własnemu biznesowi, jest często strach i niepewność. Zwłaszcza u osób, które nie miały wcześniejszych doświadczeń z tego typu działaniami. Czemu zatem biznes w systemie franczyzowym? Ponieważ franczyza daje komfort i bezpieczeństwo działania. Własna firma stworzona pod egidą znanej rozpoznawalnej marki daje gwarancje łatwiejszego startu. Nie musisz obawiać się, że znikniesz w ,,szarej masie” innych przedsiębiorców, Twoi klienci już cię znają. Decydując się na współpracę z franczyzodawcą, otrzymujesz od niego opiekę i pomoc merytoryczną przy wchodzeniu na rynek.

W końcu chodzi o wspólne dobro. Franczyzodawca zapozna cię z całym swoim know-how, zwłaszcza z zakresu procedur i kontaktu z klientem. Oprócz tego zapewni on szkolenia dla Twoich pracowników oraz dla Ciebie, które wdrożą was w schematy działania na rynku, a także pomoże w przygotowaniu lokalu. Poza mentorską stroną franczyza przynosi również bezpośrednie korzyści franczyzobiorcy. Wspólne prowadzenie kampanii marketingowej dla wszystkich lokali działających w tej samej sieci znacznie ogranicza koszta jej prowadzenia, a co za tym idzie, zwiększa Twój zysk.

 

 

TOP